Rele vetää noin 5,9 voltilla, testasin minuutti sitten, ei siis ole MUTU-tietoa. :-D
Toi itse ajastuskytkentä on suunniteltu 12 -13 voltille minkä pannu saa normaaliolosuhteissa. Pitää muistaa, että jos akussa on napajännite 11,5 volttia niin se on tyhjä ja nythän sytytyskytkentä ei kuormita akkua joten ajastuskytkentä toimii myös tyhjällä akulla. Jos akku on niin tyhjä, että kaasuventtiili ei vedä, 8 -10 volttia niin ajastus aika on noin 10-15 sekuntia ( tänään testattu ) mutta kuitenkin toimii, eli katkaisee sytytyksen ennen liekinvalvontaa ( 1,5 minuuttia ).
Mielestäni ajastuskytkentä on hyvä ja mikä tärkeintä, yksinkertainen.
Kuten aikaisemmin mainitsin niin sytytysmuuntaja toimii vielä 2,5 voltilla, mutta lyö kipinää 2 sekunnin välein ja kipinäjännite ei ole enää niin korkea kuin normaalijännitteellä joten se ei myöskään siinä tilanteessa rasitu samalla lailla.
Primus 2480:nen pannuhan ei ajastuskytkentää tarvitse koska siinä liekin tunnistus on elektroninen, perustuen 27 kilohertsin taajuuteen ja 1000 voltin jännitteeseen, virta kuitenkin vain mikroAmpeereita. Tässä liekin tunnistus katkaisee kipinän heti kun liekki on syttynyt ja tämä perustuu vesihöyryyn jota kaasun palaessa syntyy. :-D